Sterilizacija mačke

Sterilizacija je kirurški poseg pri katerem mački odstranimo jajčnike, v nekaterih primerih pa tudi ostala rodila (maternico) z namenom preprečiti gonitveni ciklus, brejost in določena obolenja reproduktivnih organov in mlečne žleze.

Razlogi za sterilizacijo

  • preprečitev gonitve in s tem povezanega obnašanja

  • preprečitev zanimanja in zasledovanja samcev, ki se sicer pojavlja v času gonitve

  • preprečitev brejosti in kotitve legla

  • zmanjša aktivno »ozemlje« mačke po katerem se giblje in s tem povezane nesreče, ugrizne rane in širjenje določenih bolezni kot sta mačji aids (FIV) in mačja levkoza (FeLV)

  • v veliki meri zmanjša možnost za razvoj tumorjev na mlečni žlezi

  • prepreči možnost pojava gnojnega vnetja maternice in cističnih sprememb na jajčnikih

Kdaj je primeren čas za sterilizacijo?

Praviloma svetujemo, da se sterilizacijo opravi pred prvo gonitvijo v starosti 5 do 6 mesecev. S tem dosežemo visoko zaščito pred pojavom raka mlečne žleze, operativni poseg je hitrejši in manj invaziven, saj se z redkimi izjemami odstrani zgolj jajčnike.

Pri starejših mačkah lahko sterilizacijo opravimo v katerem koli času, tudi v gonitvi. Ob operaciji pa moramo v določenih primerih poleg jajčnikov odstraniti tudi maternico, če le-ta kaže znake bolezenskih sprememb.

Če se odločamo za sterilizacijo po tem ko je mačka skotila mladiče, je primeren čas od treh tednov po kotitvi dalje, saj nekatere živali zelo hitro nadaljujejo z novim gonitvenim ciklom.

Ali je treba počakati, da ima mačka vsaj enkrat mladiče?

Pred sterilizacijo je potrebno temeljito premisliti ali bi želeli, da mačka ima mladiče ali ne, saj poti nazaj po operaciji ni več. Brejost in kotitev lahko prinašata potencialne zaplete in skrbi. Težave lahko predstavlja tudi skrb za mladiče in iskanje primernih novih lastnikov. Zavetišča za zapuščene živali so že tako prepolna zavrženih mladičev, za katere je večkrat težko najti primeren dom.

Kako poteka sterilizacija?

Tako kot ostale operacije, tudi sterilizacijo mačke opravimo po predhodnem naročilu, pri čemer vas seznanimo z nekaterimi podrobnostmi (npr. o trajanju posta pred operacijo, uri prihoda in predvideni uri odpusta živali…). Pred sterilizacijo veterinar opravi osnovni klinični pregled in ob tem skrbniku predstavi potek operacije in opozori na možne zaplete. Operativni poseg opravimo v t.i. splošni anesteziji, pri čemer vrsto in količino narkotika prilagodimo telesni teži, starosti, pasmi in zdravstvenemu stanju živali. Ob tem velja opozoriti, da mačk, pri katerih s kliničnim pregledom ugotovimo bolezenska znamenja, ki bi lahko kakorkoli dodatno ogrozila življenje živali ali povzročila zaplete pri okrevanju, praviloma ne operiramo. Sterilizacijo opravimo tako, da na trebuhu tik pod popkom napravimo približno en centimeter dolg rez in skozenj odstranimo jajčnika. Rana je zašita v treh plasteh s samorazgradljivim materialom, zato šivov ni potrebno odstranjevati, prav tako navadno zaščitni ovratnik ni potreben. Po opravljenem posegu poskrbimo za ustrezno namestitev in nadzor živali med prebujanjem iz narkoze.

Zakaj operacija na naši kliniki?

  • uporabljamo kombinirano injekcijsko anestezijo, ki jo po potrebi dopolnimo s plinsko anestezijo

  • na željo lastnika ali po priporočilu veterinarja lahko pred operacijo opravimo dodatne teste (npr. preiskavo krvi, rentgensko slikanje…), ki nam pomagajo pri oceni rizika anestezije in izbiri primernega anestezijskega protokola

  • uporabljamo samorazgradljive šivalne materiale, zato ni potrebna uporaba zaščitnega ovratnika in ni potrebno odstranjevanje šivov

  • po operaciji poskrbimo za ustrezen nadzor pri prebujanju iz narkoze

Kako po operaciji?

Mačko navadno odpustimo v domačo oskrbo še isti dan. Veterinarski asistent vam bo ob prevzemu živali razložil kako zanjo skrbeti v naslednjih dneh. Ker gre v osnovi za manjši kirurški poseg praviloma živali okrevajo zelo hitro. Zaradi vpliva anestezije na zmožnost uravnavanja telesne toplote, mačko v izogib podhladitvi namestimo v stanovanju ali v drugem primerno ogrevanem prostoru. Nasprotno, živali neposredno po narkozi v zelo vročih dneh ne izpostavljamo neposredno soncu, ampak ji zagotovimo ustrezen senčen prostor. Praviloma so komplikacije pri celjenju kirurške rane izredno redke, vseeno v prvih dneh dnevno pregledamo kirurško rano in se o morebitnih težavah posvetujemo z veterinarjem.

Vpliv sterilizacije

  • na telesno težo – po sterilizaciji se metabolizem mačke upočasni, kar pomeni, da so potrebe po hrani tudi do 25 % manjše. Prav tako se ob prenehanju rasti organizma normalno zmanjšajo prehrambene potrebe živali. Sterilizirane mačke ostajajo bližje domu in imajo manjše »aktivno« ozemlje. Posledično je nekoliko nižja tudi fizična aktivnost in realna potreba po hrani, apetit se paradoksalno lahko poveča. S primerno odmerjeno količino hrane lahko poskrbimo, da prekomerna telesna teža steriliziranih mačk ne postane težava.

  • na spremembo značaja – Večina lastnikov opaža, da so sterilizirane mačke bolj umirjene, manj se potepajo in se raje »crkljajo«. Muce, operirane pred spolno zrelostjo zadržijo igriv »mladostni« značaj nekoliko dlje. Upoštevati morate tudi dejstvo, da se od 6 do 12 meseca muca iz mladiča spreminja v odraslo mačko in se z odraščanjem normalno spreminja tudi njeno obnašanje.


anestezija.png

Anestezija

Ko mora naš hišni prijatelj na operacijo je navadno prva stvar na katero pomislimo anestezija in tveganje povezano z njo. …


Sterilizacija mačke

Sterilizacija je kirurški poseg pri katerem mački odstranimo jajčnike, v nekaterih primerih pa tudi ostala rodila (maternico) z namenom preprečiti gonitveni ciklus, brejost in določena obolenja reproduktivnih organov in mlečne žleze. …


sterilizacija psicke.png

Sterilizacija psičke

Sterilizacija je kirurški poseg pri katerem psički odstranimo jajčnike, v nekaterih primerih tudi ostala rodila (maternico), z namenom preprečiti gonitveni ciklus, brejost in določena obolenja reproduktivnih organov in mlečne žleze. …


kastracija macka.png

Kastracija mačka

Kastracija je kirurški poseg s katerim mačku odstranimo moda in s tem prekinemo izločanje hormona testosterona, ustavimo spolno vedenje in oploditveno sposobnost. …


kastracija psa.png

Kastracija psa

Kastracija je praviloma kirurški poseg s katerim psu odstranimo moda in s tem prekinemo izločanje hormona testosterona, ustavimo spolno vedenje in oploditveno sposobnost. …



pred-operacijo-1.png

HRANJENJE PRED OPERACIJO

Pred operacijo hrano umaknemo zato, da se izognemo morebitnim komplikacijam, ki bi jih lahko povzročila slabost in posledično bruhanje hrane. …


Zastrupitve v zimskem času

Da bo božično-novoletni čas minil brez skrbi, smo vam v kratkem sestavku pripravili nekaj opozoril pred morebitnimi težavami povezanimi z zastrupitvami, ki se lahko pripetijo v tem času. …