Kastracija psa

Kastracija je praviloma kirurški poseg (glej: ALTERNATIVA KIRURŠKI KASTRACIJI ob koncu sestavka) s katerim psu odstranimo moda in s tem prekinemo izločanje hormona testosterona, ustavimo spolno vedenje in oploditveno sposobnost.

Razlogi za kastracijo?

  • Preprečevanje vedenjskih težav povezanih s spolnim obnašanjem, kot so naskakovanje, potepanje, markiranje, agresivno vedenje….

  • Preprečitev neželenih paritev

  • Kot prevenitva ali terapija pri nekaterih boleznih prostate, mod, perinealnih tumorjih, perinealni herniji …

Kdaj je primeren čas za kastracijo?

Čas kastracije je nekoliko odvisen od velikosti oz. pasme. Načeloma priporočamo operacijo pri mladi živali, saj takrat še niso izoblikovane določene neželene navade, prav tako mladi psi dobro prenašajo anestezijo, celjenje kirurške rane pa je praviloma zelo hitro. Tako je pri malih pasmah (pri katerih teža odrasle živali ne presega 10 kg) primerna starost od 6 mesecev dalje. Srednje velike psa (z odraslo težo med 10 in 20kg) kastriramo med 6 in 8 mesecem. Velike in zelo velike pasme (odrasla teža preko 20 kg) pa z nastopom telesne zrelosti (10-18 mesecev). »Prezgodnjo« kastracijo zaradi določenih vplivov na rast in razvoj odsvetujemo.

Zgornje starostne meje za kastracijo ni, eden pogostejših razlogov za kastracijo pri starejših psih so težave s prostato - 75-80% psov ima po 6 letu pazno benigno povečanje; po 9 letu vidimo spremembe že pri 95-100% živali). Določene izoblikovane neželene navade odraslih psov kot so potepanje, markiranje in podobno se do neke mere spremenijo vendar je poleg operacije lahko potrebna tudi prevzgoja.

Kako poteka kastracija?

Vse operacije potekajo ob predhodnem naročilu, pri čemer vas seznanimo z nekaterimi podrobnostmi (npr. o potrebnem postu pred operacijo, uri prihoda in predvideni uri odpusta živali…). Pred kastracijo veterinar opravi osnovni klinični pregled in ob tem skrbniku predstavi potek operacije in opozori na morebitne možne zaplete. Če je pes v primernem zdravstvenem stanju mu apliciramo pomirilo, nato praviloma skupaj z lastnikom počakata nadaljnjih 5-15 minut. Po tem prevzamemo psa v našo oskrbo, ga uvedemo v splošno anestezijo in opravimo kirurški poseg. Po operaciji spremljamo njegovo stanje in poskrbimo za ogrevanje, tekočinsko in protibolečinsko terapijo.

Zakaj operacija na naši kliniki?

  • uporabljamo kombinacijo premedikacije (pomirila), intravenske indukcije in plinske anestezije za čim večjo varnost

  • na željo lastnika ali po priporočilu veterinarja lahko pred operacijo opravimo dodatne teste (npr. preiskavo krvi, rentgensko slikanje…), ki nam pomagajo pri oceni tveganja anestezije in izbiri primernega anestezijskega protokola

  • anestezijski protokol je prilagojen zdravstvenemu stanju, velikosti, starosti in pasmi psa

  • poleg izkušenega veterinarja, ki opravi kirurški poseg, je v ekipi tudi veterinar oziroma veterinarski asistent usposobljen za anestezijo, zato je operacija opravljena varno in v najkrajšem možnem času

  • med posegom spremljamo življenjske funkcije živali (srčni utrip, dihalna frekvenca in volumen, globina narkoze, ekg…) s posebnim živalim prilagojenim monitorjem

  • po operaciji poskrbimo za ustrezen nadzor primernega prebujanja iz narkoze

  • poskrbimo za infuzijo, protibolečinsko terapijo in ogrevanje po operaciji

Kako po operaciji?

Psa navadno odpustimo v domačo oskrbo še isti dan. Veterinarski asistent vam bo ob oddaji razložil kako skrbeti zanj v naslednjih dneh. Zaradi vpliva anestezije na zmožnost uravnavanja telesne toplote poskrbimo za primerno temperaturo okolja, npr. v zimskih dneh naj živali prve dni po operaciji preživijo v stanovanju ali v primerno ogrevanem prostoru. V zelo vročih dneh jih umaknemo v bolj hladne in senčne dele. Priporočamo, da se pes v prvih treh dneh po operaciji primerno spočije, v tem času z njim opravite le krajše sprehode. Poskrbeti moramo, da rana ostane suha in čista, lizanje rane pa preprečimo z namestitvijo zaščitnega ovratnika.

Posledice kastracije

  • Prekomerna telesna teža – po kastraciji se metabolizem psa upočasni, kar pomeni, da so potrebe po osnovni energiji (hrani) manjše. Prav tako se prehranske potrebe zmanjšajo ob koncu odraščanja. S primerno odmerjeno količino hrane in redno aktivnostjo lahko poskrbimo, da prekomerna telesna teža ne postane težava.

  • Sprememba značaja – Po kastraciji opažamo, da se psi nekoliko umirijo, omilijo se navade povezane z vplivom delovanja spolnih hormonov (potepanje, markiranje, nekatere vrste dominance ….), načeloma pa značaj psa ostane nespremenjen. Pri mladih psih lahko zaradi kasnejše »pubertete« mladostno in iskrivo vedenje ostane prisotno nekoliko dlje. Upoštevati morate tudi, da se med 6. in 18. mesecem vaš kuža iz mladiča spreminja v odraslega psa in se posledično spreminja njegovo obnašanje.

  • Vpliv na zdravje – obstaja več študij, katere nakazujejo da kastracija pripomore k večjemu ali manjšemu pojavljanju določenih bolezni. Kastrirani psi imajo napram nekastriranim nekoliko daljšo življenjsko dobo.

Alternativa kirurški kastraciji

Kemična kastracija s pomočjo hormonskega implantata je možna alternativa kirurškemu posegu. Implantat aplicira veterinar v podkožje, poseg je hiter, opravimo ga ambulantno, pomirilo za to navadno ni potrebno. Učinek se pojavi po nekaj tednih in traja od 6 do 12 mesecev odvisno od uporabljenega implantata, nakar je aplikacijo potrebno ponoviti. Cena posameznega implantata z vstavitvijo dosega približno ½ do ¾ cene kirurškega posega, odvisno od velikosti živali in izbranega implantata.

Metoda je primerna v različnih situacijah:

  • ko želimo preveriti učinek kastracije pri odpravljanju vedenjskih težav, preden se odločimo za kirurški poseg

  • v primerih, ko želimo le začasno prekinitev spolnega obnašanja oz. začasno neplodnost samca

  • v primerih zdravljenja določenih bolezni, ko kirurška rešitev ni mogoča ali je preveč tvegana

  • ko se želimo izogniti anesteziji

Učinki hormonalne kastracije so enaki, kot pri kirurškem posegu z vsemi pozitivnimi in negativnimi posledicami. Slednje spontano izzvenijo ob prenehanju delovanja implantata.


anestezija.png

Anestezija

Ko mora naš hišni prijatelj na operacijo je navadno prva stvar na katero pomislimo anestezija in tveganje povezano z njo. …


Sterilizacija mačke

Sterilizacija je kirurški poseg pri katerem mački odstranimo jajčnike, v nekaterih primerih pa tudi ostala rodila (maternico) z namenom preprečiti gonitveni ciklus, brejost in določena obolenja reproduktivnih organov in mlečne žleze. …


sterilizacija psicke.png

Sterilizacija psičke

Sterilizacija je kirurški poseg pri katerem psički odstranimo jajčnike, v nekaterih primerih tudi ostala rodila (maternico), z namenom preprečiti gonitveni ciklus, brejost in določena obolenja reproduktivnih organov in mlečne žleze. …


kastracija macka.png

Kastracija mačka

Kastracija je kirurški poseg s katerim mačku odstranimo moda in s tem prekinemo izločanje hormona testosterona, ustavimo spolno vedenje in oploditveno sposobnost. …


kastracija psa.png

Kastracija psa

Kastracija je praviloma kirurški poseg s katerim psu odstranimo moda in s tem prekinemo izločanje hormona testosterona, ustavimo spolno vedenje in oploditveno sposobnost. …



pred-operacijo-1.png

HRANJENJE PRED OPERACIJO

Pred operacijo hrano umaknemo zato, da se izognemo morebitnim komplikacijam, ki bi jih lahko povzročila slabost in posledično bruhanje hrane. …


Zastrupitve v zimskem času

Da bo božično-novoletni čas minil brez skrbi, smo vam v kratkem sestavku pripravili nekaj opozoril pred morebitnimi težavami povezanimi z zastrupitvami, ki se lahko pripetijo v tem času. …