Kastracija mačka

Kastracija je kirurški poseg s katerim mačku odstranimo moda in s tem prekinemo izločanje hormona testosterona, ustavimo spolno vedenje in oploditveno sposobnost. Kastrirani mački imajo manjši »aktivni« teritorij in manjšo nagnjenost do potepanja v primerjavi z nekastriranimi. Zato so bistveno manj izpostavljeni nesrečam, ugriznim ranam in določenim boleznim kot sta mačji AIDS (FIV) in mačja levkoza (FeLV).

Kdaj je primeren čas za kastracijo?

Kastracijo je priporočljivo opraviti od petega meseca starosti dalje. To je v času pred nastopom spolne zrelosti, saj se tako pri živali ne izoblikujejo določene neželene oblike vedenja in se zmanjša možnost za okužbo z virusom mačjega aidsa (FIV) in mačje levkoze (FeLV).

Zgornje starostne meje za kastracijo, ob primernem zdravstvenem stanju živali, načeloma ni.

Kako poteka kastracija?

Tako kot ostale operacije, tudi kastracijo mačka opravimo po predhodnem naročilu, pri čemer vas seznanimo z nekaterimi podrobnostmi (npr. o trajanju posta pred operacijo, uri prihoda in predvideni uri odpusta živali…). Pred kastracijo veterinar opravi osnovni klinični pregled in ob tem skrbniku predstavi potek operacije in opozori na možne zaplete. Operativni poseg opravimo v t.i. splošni anesteziji, pri čemer vrsto in količino narkotika prilagodimo telesni teži, starosti, pasmi in zdravstvenemu stanju živali. Ob tem velja opozoriti, da mačkov, pri katerih s kliničnim pregledom ugotovimo bolezenska znamenja, ki bi lahko kakorkoli dodatno ogrozila življenje živali ali povzročila zaplete pri okrevanju, praviloma ne kastriramo. Kastracijo opravimo tako, da na mošnji napravimo dva centimeter dolga reza in odstranimo modi. Rani praviloma ni potrebno šivati in se spontano hitro zacelita. Po opravljenem posegu poskrbimo za ustrezno namestitev in nadzor živali med prebujanjem iz narkoze.

Zakaj operacija na naši kliniki?

  • uporabljamo kombinirano injekcijsko anestezijo, ki jo po potrebi dopolnimo s plinsko anestezijo

  • na željo lastnika ali po priporočilu veterinarja lahko pred operacijo opravimo dodatne teste (npr. preiskavo krvi, rentgensko slikanje…), ki nam pomagajo pri oceni rizika anestezije in izbiri primernega anestezijskega protokola

  • uporabljamo samorazgradljive šivalne materiale, zato ni potrebna uporaba zaščitnega ovratnika in ni potrebno odstranjevanje šivov

  • po operaciji poskrbimo za ustrezen nadzor pri prebujanju iz narkoze

Kako po operaciji?

Mačka navadno odpustimo v domačo oskrbo še isti dan. Veterinarski asistent vam bo ob prevzemu živali razložil kako zanjo skrbeti v naslednjih dneh. Ker gre v osnovi za manjši kirurški poseg praviloma okrevajo zelo hitro. Zaradi vpliva anestezije na zmožnost uravnavanja telesne toplote, mačka v izogib podhladitvi namestimo v stanovanju ali v drugem primerno ogrevanem prostoru. Nasprotno, živali neposredno po narkozi v zelo vročih dneh ne izpostavljamo neposredno soncu, ampak ji zagotovimo ustrezen senčen prostor.

Posledice kastracije

  • Prekomerna telesna teža – po kastraciji se metabolizem mačka upočasni, kar pomeni, da so potrebe po hrani tudi do 25 % manjše. Prav tako se ob prenehanju rasti organizma normalno zmanjšajo prehrambene potrebe živali. Odrasli muci zaradi odsotnosti spolnega vedenja ne iščejo samic in se ne bojujejo za svoj teritorij, posledično se to odraža z manjšo fizično aktivnostjo in z zmanjšano potrebo po hrani. S primerno odmerjeno količino hrane lahko poskrbimo, da prekomerna telesna teža ne postane težava.

  • Sprememba značaja – Večina lastnikov opaža, da so kastrirani mački bolj umirjeni, se manj potepajo in so manj agresivni. Muci, operirani pred spolno zrelostjo zadržijo igriv »mladostni« značaj dalj časa. Upoštevati morate tudi dejstvo, da se od 6 do 12 meseca muc iz mladiča spreminja v odraslega mačka in se z odraščanjem normalno spreminja tudi njegovo obnašanje.

Alternativa kirurški kastraciji

Kemična kastracija s pomočjo hormonskega implantata je možna alternativa kirurškemu posegu. Implatat aplicira veterinar v podkožje, poseg je hiter, opravimo ga ambulantno, pomirilo za to navadno ni potrebno. Učinek se pojavi po nekaj tednih in traja od 6 do 12 mesecev odvisno od uporabljenega implantata nakar je aplikacijo potrebno ponoviti. Cena implantata z vstavitvijo je trenutno nekoliko dražja od kirurškega posega.

Metoda je primerna v različnih situacijah:

  • ko želimo preveriti učinek kastracije pri odpravljanju vedenjskih težeav, preden se odločimo za kirurški poseg

  • v primerih ko želimo le začasno prekinitev spolnega vedenja oz. začasno neplodnost samca

  • v primerih zdravljenja določenih bolezni, ko kirurška rešitev ni mogoča ali je preveč tvegana

  • ko se želimo izogniti anesteziji

Učinki hormonalne kastracije so enaki kot pri kirurškem posegu z vsemi pozitivnimi in negativnimi posledicami. Slednje spontano izzvenijo ob prenehanju delovanja implantata.


anestezija.png

Anestezija

Ko mora naš hišni prijatelj na operacijo je navadno prva stvar na katero pomislimo anestezija in tveganje povezano z njo. …


Sterilizacija mačke

Sterilizacija je kirurški poseg pri katerem mački odstranimo jajčnike, v nekaterih primerih pa tudi ostala rodila (maternico) z namenom preprečiti gonitveni ciklus, brejost in določena obolenja reproduktivnih organov in mlečne žleze. …


sterilizacija psicke.png

Sterilizacija psičke

Sterilizacija je kirurški poseg pri katerem psički odstranimo jajčnike, v nekaterih primerih tudi ostala rodila (maternico), z namenom preprečiti gonitveni ciklus, brejost in določena obolenja reproduktivnih organov in mlečne žleze. …


kastracija macka.png

Kastracija mačka

Kastracija je kirurški poseg s katerim mačku odstranimo moda in s tem prekinemo izločanje hormona testosterona, ustavimo spolno vedenje in oploditveno sposobnost. …


kastracija psa.png

Kastracija psa

Kastracija je praviloma kirurški poseg s katerim psu odstranimo moda in s tem prekinemo izločanje hormona testosterona, ustavimo spolno vedenje in oploditveno sposobnost. …



pred-operacijo-1.png

HRANJENJE PRED OPERACIJO

Pred operacijo hrano umaknemo zato, da se izognemo morebitnim komplikacijam, ki bi jih lahko povzročila slabost in posledično bruhanje hrane. …


Zastrupitve v zimskem času

Da bo božično-novoletni čas minil brez skrbi, smo vam v kratkem sestavku pripravili nekaj opozoril pred morebitnimi težavami povezanimi z zastrupitvami, ki se lahko pripetijo v tem času. …